•  Milé naše slniečka,

mnohí z vás isto neviete, že tento týždeň bude Medzinárodný deň mlieka. Tento deň sa oslavuje vždy tretí májový utorok, už od roku 1957, pod záštitou Medzinárodnej mliekarskej federácie.

• Tento týždeň si dajte záväzok, že každý deň vypijete aspoň pohár čistého mlieka (kravské, kozie, ovčie), vyskúšajte rôzne druhy mliečnych výrobkov (syr, bryndza, tvaroh, jogurt atď.) Ak máte možnosť, choďte sa pozrieť k vašim dedkom, babkám na kravičky, kozičky, ovečky, nech vám ukážu, ako sa od týchto zvierat získava mlieko dojením. Pokúste sa vyrobiť zvieratko, ktoré nám dáva mlieko. Pomôžte maminkám pri raňajkách (natrite maslo, syrokrém...) , pri pečení koláčov, alebo varení pudingu.  Tešíme sa na vaše fotky
        • Vieme, že škôlku navštevujú aj tie detičky, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu konzumovať mlieko. Určite máte nejakú náhradu. Môžete sa s nami podeliť o fotky, aké mlieko a mliečne výrobky môžete konzumovať.

Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek plnohodnotnej ľudskej stravy. Našim životom nás sprevádza od narodenia. Veď práve materské mlieko je našou jedinou potravou, kým sme len malé bezbranné uzlíky. Obsahuje látky, ktoré nás dokážu chrániť pred chorobami a dáva nám dobrý štart pre náš ďalší zdravý vývin. Niektorým ľuďom však mlieko môže spôsobovať aj problémy, pretože ich telo nedokáže spracovať mliečny cukor takzvanú laktózu. Po jeho konzumácii im mlieko spôsobuje rôzne problémy ako sú bolestivé kŕče v bruchu, hnačky či rôzne tráviace a zažívacie ťažkosti. Títo ľudia musia, bohužiaľ, mlieko úplne vylúčiť zo svojho jedálnička a prísun bielkovín nahradiť z iného zdroja. My ostatní ho však s chuťou môžeme piť. A prečo? Tu je pár dôvodov prečo by sme mali piť mlieko a konzumovať mliečne výrobky:

• Mlieko obsahuje veľa vitamínov, ktoré chránia a podporujú naše zdravie
        •  Mlieko a mliečne výrobky obsahujú vzácne mliečne bielkoviny, ktoré majú významné antibakteriálne a antivírusové účinky. Kyslomliečne výrobky(tvaroh, jogurt, kefír, bryndza) blahodarne pôsobia na činnosť žalúdka, čriev a zlepšujú imunitný systém. Syry obsahujú mliečne bielkoviny peptidy, ktoré pomáhajú znižovať krvný tlak.
        •  Mliečny tuk je ľahko stráviteľný, má vysoký obsah mastných kyselín. Mlieko navyše obsahuje jód, ktorý aktivuje látkovú premenu a draslík. Nedostatok draslíka spôsobuje spavosť, nižší krvný tlak a poruchy rytmu srdca.
        •  Mlieko je jedným z najbohatších zdrojov vápnika a fosforu. Tieto látky sú dôležité pre pevné kosti. Nedostatok vápnika spôsobuje osteoporózu. Vápnik nielen spevní kosti a zuby, ale aj svaly a pozitívne pôsobí na nervový systém.
        • Dôležitým pre naše zdravie je aj mliečny cukor. Najvýznamnejším sacharidom mlieka je laktóza, ktorá je ľahko stráviteľná a je výborným zdrojom energie. Priaznivo ovplyvňuje reguláciu telesnej teploty, pôsobí na činnosť čriev a pomáha vstrebávať minerálne látky akými sú vápnik, fosfor a horčík.

S pozdravom vaše pani učiteľky.

Mliečko, mliečko, to je veda                         Teraz to už dobre viem,

bez neho sa vyrásť nedá.                               hneď si mlieko nalejem.

Bez neho vraj budem malý,                          Ponúknem ho všetkým vám,

nebudem mať žiadne svaly.                          veľa zdravia zaželám vám.

Nebudem mať zuby zdravé,                          Mlieko všetci radi máme

ani pevné kosti práve.                                    na raňajky si ho dáme.

Slabé zdravie, žiadne sily,

to veru nie moji milí.